Staff List

Senior Leadership Team

Head:
Mrs Judith Carlisle BA (Hons) Bristol – Drama and English, PGCE London, NPQH (NCSL)

Deputy Head – Academic:
Dr Peter Secker BSc PhD Birmingham – Mathematics

Deputy Head – Students and Staff:
Dr Sarah Squire MA Cantab, DPhil Oxon – Psychology

Head of Junior School:
Mrs Ellie Stacey BA (QTS) Surrey – Teaching Studies and Consumer Science, NPQH NCSL

Director of Finance & Operations:
Ms Jenny Hasnip BA (Hons) Exeter – Accountancy Studies, ICAEW

Director of Communications and Development
Ms Maria Gara, BA(Hons) Bradford, AC(CIM), Member of the DMA Council (West)

Deputy Head, Junior School
Mr Nick Dawson, BA (Hons) Manchester, PGCE Oxford Brookes

Deputy Head, Junior School
Ms Lois Taylor, BA London, NPQH

Assistant Head – Curriculum:
Mr Jonathan Nicholl, BA (Hons) Oxon, MPhil Sheffield – Mathematics/Critical Thinking

Assistant Head – Co-Curriculum:
Miss Claire Nebesnuick BA (Hons) York, MA Oxford Brookes

Assistant Head – E-Learning
Mr James Watts, BA (Hons) Oxon

 

Teaching Staff

Senior School:

Full Time

Mrs Janine Bailey, BEd (Hons) Brighton Physical Education and Sport
Miss Susan Berry MA Cantab, MSc London Biology, Science
Mrs Laura Black BA (Hons) Northumbria Geography
Miss Julie Bramall BA (Hons) Open University, LAMDA, Dip in Performing Arts Director of Drama, Head of Years 8 & 9, SEN Co-ordinator
Miss Rachel Burton BSc Keele Head of Mathematics
Mrs Claire Chipchase BSc Southampton Mathematics
Miss Susan Derrick BEd (Hons) Chelsea & Sussex Director of Sport
Mr Mike Gallacher MA Oxon Head of Economics, Head of Government & Politics, Young Enterprise
Ms Mari Girling BA (Hons) Oxon Head of Years 10 & 11, English, School Magazine
Mme Sabine Harskin Licence Bordeaux Head of Modern Languages, Head of French
Miss Katie Hewitt, BSc, PGCE Loughborough Physical Education and Sport
Mlle Emmanuelle Hilary, Licence Rennes, PGCE Oxford Brookes French
Mr Joseph Hobbs BSc (Hons) Leeds Chemistry, Duke of Edinburgh
Miss Sarah Hughes BA (Hons) Kingston Art
Mr Richard Hypher BSc McMaster, Ontario, BEd Queen’s Kingston, Ontario, Canada Head of Physics, CCF
Dr Alison Kelly, MA Oxon, PhD English
Mr Gary Lewin, Dip Musical Theatre Dance, Drama, Sport
Mr Richard Lonsdale BA (Hons) Oxon, PGCE (Cantab) Acting Head of Classics
Miss Amanda McKinneley BSc (Hons) Bristol, MEd Oxon Mathematics
Miss Katie Merrick BA (Hons) Chichester Physical Education and Sport
Miss Imogen Neale, BA (Hons) Hull, PGCE Birmingham Drama
Mr Robert Packard BA (Hons) Lancaster, MA Leicester Head of Religious Studies, Head of Philosophy, Head of General Studies, Politics
Miss Rachael Pallas-Brown BA (Hons) MSt MLitt Oxon Director of Sixth Form, Religious Studies, Philosophy
Mr Christopher Phillips BA (Hons) Gwent College of Higher Education Head of Design Technology
Mrs Julie Runacres MA Cantab, MA London Head of English
Dr Mark Rushton BSc (Hons), PhD Cardiff Head of Science, Head of Chemistry
Miss Rachael Rutty BA (Hons) Kingston Head of Art
Miss Eleanor Selway, BA (Hons) MA Bristol, PGCE West of England History
Miss Amy Sheehan, BSc (Hons), PGCE Exeter Physical Education & Sport
Mrs Katya Solovyova BA (Hons) Moscow Head of Russian, French
Mr Roger Spikes BA Oxon Director of Music
Dr Andrew Stacey, MMath Oxon, PhD Warwick Mathematics
Miss Anne Stewart BA (Hons) Loughborough, MA Manchester Head of Textiles
Miss Miranda Stewart MA Oxon Head of Spanish, French, Politics
Mr Tom Waterfield MMath Oxon Mathematics
Dr Paul Weeks BSc PhD Cantab Head of Biology
Miss Rebecca Welsford BA Oxon MLitt St. Andrews Head of History
Mrs Maria Whittington, BSc (Hons) MEd Warwick, PGCE, CELTA Biology, Science
Ms Katharine Yeo BSc (Hons) Oxford Brookes Head of Geography

Part Time

Mrs Angela Allen BSc (Hons) Loughborough Physical Education & Sport
Mrs Jane Berry BEd Sheffield City Polytechnic Physical Education & Sport, INSET Co-ordinator, Charities Co-ordinator
Mrs Emily Bowden BA (Hons) Durham Classics, Website Co-ordinator
Mrs Anne Brazel BA (Hons) Sheffield History
Ms Nicola Copeman BSc (Hons) Coventry, PGCE Worcester CFE Mathematics
Mrs Edith Coulton MA Oxon Physics
Mrs Catharine Creak BSc MA Durham Chemistry
Mrs Rebecca Ekins English
Mrs Sally Gibson CertEd Liverpool Physical Education & Sport
Mrs Angela Knapp BA (Hons) Colchester Inst. School of Music, MA Reading Music
Ms Stephanie Lea BA (Hons) Reading, PGCE Oxon Geography
Mrs Sarah Liebrecht BA (Hons) Oxon Head of German, French
Dr Yan Liu BSc, MSc Beijing, PhD Cambridge Head of Mandarin
Miss Stephanie Masterson BA (Hons) University of Notre Dame, Indiana, USA English, Drama
Ms Cathy O’Neill BA Oxon, MA London Head of Careers & Life-long Learning, English, Drama
Mrs Xiu Hua Pan BA MA Nanjing University, China, CertEd Bedfordshire Mandarin
Mrs Ginnie Redston BA London Religious Studies, English, Drama
Mrs Emily Rymer BA (Hons) Oxon, PGCE Institute of Education London Spanish, French
Mrs Margherita Stellardi Laurea Turin, Italy Head of Italian
Mrs Judith Stone MA Oxon Biology, Science
Dr Claudia Strobel MA Heidelberg, Germany, DPhil Oxon Classics
Mrs Melanie Tonks BEd (Hons) Bedford Physical Education & Sport
Ms Pepita Torbrand MSc Psychology City University Head of Psychology
Mrs Frances Townend MA Oxon Religious Studies
Ms Juan Wang BSc (Hons) Open University Mandarin
Mrs Nicola Westwood BA (Hons) PGCE Oxon Chemistry, Science
Mrs Helen Wilson, BA (Hons) Nottingham, PGCE Oxford Brookes Art

Modern Language Assistants – Conversation

Mlle Yasmina Belaid French
Miss Magdalena Caballero Spanish
Dr Yan Liu BSc, MSc Beijing, PhD Cambridge Mandarin
Mrs Elena Shand Russian
Mrs Margherita Stellardi Italian
TBC German

Junior School

Full Time

Miss Claire Aherne, BSc (Hons) University College Cork, PGCE Trinity College Carmarthen
Mrs Sian Dawson, BSc (Hons) Leeds, PGCE Oxford Brookes
Miss Olivia Ede, BA (Hons) Exeter, PGCE Oxford Brookes
Miss Rachel Evans, BEd Liverpool
Mrs Sarah Grier, BEd (Hons) Bath
Mrs Evelyn Hargraves BEd (Hons) Chichester
Miss Louise McGarrity, BA (Hons) Keele
Miss Rachel Moon
Miss Claudia Panatti, BA (Hons) Central Lancashire, PGCE Oxford Brookes
Mrs Catherine Patchett BSc (Hons) Newcastle upon Tyne
Miss Evangeline Price
Miss Sophie Reynolds, MA Oxon
Miss Joanna Sears, BSc (Hons) Durham, PGCE Cantab
Mrs Camilla Stephenson, BEd (Hons) Cantab
Mrs Annette Sweeney, BA HDipEd University College Galway Director of Music
Mrs Louise Taylor, MA Oxon, MEd Westminster, ARCM
Miss Alison Tonks

Part Time

Mrs Angela Allen BSc (Hons) Loughborough  Physical Education and Sport
Mrs Madeleine Barley BSc (Hons) Reading, PGCE Open University
Mrs Meetal Finnis, BA (Hons) Sheffield Hallam, PGCE Oxford Brookes
Mrs Helen Morgan
Miss Claudia Panatti BA (Hons) University of Central Lancashire, PGCE Oxford Brookes
Mrs Julia Rendell
Mrs Sarah Turner, BA( Hons) Manchester, PGCE Oxon, PG Cert in Literacy Difficulties
Mrs Jill Waite, BEd (Hons) Worcester
Mrs Carolyn Warren, BSc (Hons) Loughborough, PGCE Oxford Brookes
Mrs Beryl Winearls, MSc Oxon Head of Science

Teaching Assistants

Miss Annelie Akesson BA Lunds University Sweden
Mrs Ellen Amano BA (Hons) De Montfort
Mrs Sally Collins NVQ3
Mrs Sue Cook Cert EYP (Open)
Mrs Hilary Curtis, BA (Hons) Oxon, PGCE Open University
Miss Cherry Douglas-Jones NNEB Mont Dip
Miss Jill Eyre
Mrs Debbie Evans CACHE Level 3
Miss Elizabeth Futter NVQ3
Mrs Amanda Jarman
Miss Melissa Layden, BSc (Hons) Staffordshire
Miss Hattie Stephenson
Miss Lisa West, NVQ3

After School Care

Administrator of ASC: Mrs Lyn Lewis
ASC Supervisor at the Junior School: Mrs Sue Cook Cert EYP (Open)
ASC Assistants: Mrs Shirley Costar NVQ3

Administrative and Support Staff

Executive Assistant to the Head Mrs Jenny Biggs, BA (Hons) Manchester
Finance Manager Mr Simon Whitaker AAT Technician
Senior Administrator Mrs Coleen Gray, CMS, CTP, PG Dip
Admissions Registrar Mrs Teresa Hobbs
Examinations Officer Mrs Josephine Collins, MA (Oxon), Dip Lib
Office Manager (Senior School) Mr Andrew Woodman
Office Manager (Senior School) Mr Andrew Woodman
PA to Deputy Heads (Senior School) Ms Jennifer Fry
PA to Head (Junior School) Mrs Emily Holloway, BA(Hons) UWE
Admissions Secretary Miss Harriet Gemmell, BA (Hons) Kent
Administrative Assistant (Senior School) Miss Rebecca Smith, Executive PA Diploma
Finance Assistant Mrs Agnieszka Conway, AAT Dip Level 4, MEng Wroclaw, Poland
Administrative Assistants/Receptionists (Senior School) Mrs Julia May
Mrs Lucy Peel
Assistant Business Manager – Junior School Mrs Lorraine Brooks
Administrative Assistant (Junior School) Mrs Emily Holloway
Administrative Assistant/Receptionist (Junior School) Miss Charlotte Vine
Mrs Jillian Waddell
ICT School Leader Mr Stephen Rundle MCSE (NT4), ACMI
Librarian Mrs Frances Stott
Theatre Manager Mr Mike Hay BEng
School Doctor Dr Caro Godlee BSc, MB, BChir DRCOG
School Nurse Mrs Denise Flannery RN
Administrative/First Aid Assistant tbc
Technicians Miss Kay Bell BA (Hons)
Mrs Rebecca Brawn BA (Hons)
Miss Hannah Elwood
Miss Rebecca Frost
Mrs Sally Gibson CertEd Liverpool
Mrs Deborah Harrison,BTEC HNC (Applied Biology)
Mr Matthew Hudson BTEC Foundation, HND, BA (Hons)
Mr Aadil Naseem BTEC, HND, BA (Hons) Leicester
Premises Manager Mr Andy McMahon
Assistant Site Supervisor Mr Kevin Webb
Caretaker Mr Juan Dieguez Palomino
Part Time Caretakers Mr Peter Twine
Week-end Caretaker Mr Steven McMahon
Groundsman Mr Nigel Taylor
Catering Contracted out
Cleaning Contracted out

 

Visiting Tutors

Ballet/Modern Dance Ms Madeleine Ford RADTTC BPhil (Hons) Durham
Chess Mr Richard Dodd
Dance Miss Zoe Newell IDTA Dip
Miss Kirsty Forbes
Judo Mr Tony Wilkins BJA Senior Coach
Netball Mrs Patricia Kilczinski, All England Netball Level 3
Photography Mrs Harriet Rutter
Rock Climbing Mr Richard Cole, BA (Hons) Birmingham, FBA, CWLA, MLC
Sailing Miss Kirsten Claiden-Yardley, BA (Hons), MSc Oxon, RYA Senior Instructor
Special Educational Needs Ms Alison Hughes BA (Hons) SpEd Queen’s University, Kingston, Canada DipEd McGill University, Montreal, Canada
Mrs Juliet Taylor Hornsby Dip in the Teaching of Students with Specific Learning Difficulties/Dyslexia
Speech and Drama Mrs Jennifer Rudnay Dip Hons RADA
Mrs Jacqueline Clewett CertEd London
Squash Mr Ross Gore
Tennis Mr Ben Coomber LTA Coach
Mr Tom Francis LTA Development Coach Level 1
Mrs Melanie Riste BEd (Hons) LTA Coach TDA Level 3 Coach and Tutor
Mr David Tuck Asst LTA Coach
Yoga Ms Nicki Bilham-Boult Dip Astanga Yoga Union Edinburgh
Ms Emma Fabian CCPI Accredited Wheel of Yoga Teacher

Visiting Tutors – Music

Bassoon Ms Noel Rainbird BA (Hons)
Brass Mr Andy Bush AGSM
Mr Julian Faultless Dphil
Mr Ian Lovell-Meade BA (Hons)
Cello Mrs Valerie Findlay MA LRAM
Mrs Claire Sadler GGSM CertEd
Clarinet Mrs Deborah Brittain ARCM
Ms Jean Cockburn, BA (Hons) LTCL
Miss Maureen Lake LRAM
Mrs Jane Richardson BMus (Hons)
Mrs Patricia Miller BA, LTCL
Double Bass Dr Steve Kershaw BA PhD
Flute Mr Christopher Britton BA (Hons)
Mr Paul Foster LTCL
Ms Catherine Goble BA (Hons)
Mrs Caroline Hobbs-Smith Bmus
Guitar Mr Ray Burley ALCM LLCM
Mr Adam Carpenter BA (Hons)
Dr Steve Kershaw BA PhD
Harp Miss Sarah Goss BA
Oboe Mr Alaster Bentley ARCM
Percussion Mr Keith Fairbairn AGSM
Piano Mr Adam Carpenter, BA (Hons)
Mrs Jill Donald, GTCL
Mrs Carol Goodall, BA (Hons), MA
Miss Diana Hinds, BA (Hons) LRSM
Miss Maureen Lake, LRAM
Mrs Bethe Levvy, Bmus MA
Mrs Frances Potter BA
Mrs Maureen Rosenberg, ARCM LRAM
Mrs Tatiana Thomas, PhD Moscow, MMus London, Dip CT ABRSM
Recorder Mr Christopher Britton BA (Hons)
Mr Paul Foster, LTCL
Ms Nicola Olavesen BA (Hons)
Saxophone Mr Paul Foster LTCL
Singing Mrs Lucy Ballard BA (Hons) ARCM PG
Mrs Heather Cleobury LRAM
Mrs Tatiana Thomas, PhD Moscow, MMus London, Dip CT ABRSM
Mr Richard Vendome MA FRCO ARCM
Violin Mrs Kathy Blackwell BMus (Hons)
Mrs Aliye Francis, BMus (Hons) MA
Mrs Susan Reynolds GRSM LRAM
String Coach Mrs Aliye Francis, BMus (Hons) MA
Wind Coach Mrs Anna Evans ARCM